יצחק נבון

הנצחת דמותו, פועלו ומורשתו של יצחק נבון

אנו עם עתיק־יומין… ולנו מורשת קדומה של ערכי מוסר, אמת וצדק. אם ניצמד לערכים אלה, בטוח אני שנצא מחוזקים שבעתיים, ונשאב כוח לגבור על כל המכשולים הניצבים כיום  בדרכנו.

יצחק נבון | 20.9.1982 

העמותה פועלת במגוון מישורים להנצחת דמותו ופועלו של יצחק נבון ולהטמעת ערכי מורשתו בקרב החברה בישראל.

בין פעילויות ההנצחה:

הנצחה לאומית

העמותה פועלת להנצחת דמותו של יצחק נבון באתרים בעלי נראות לאומית (קריאת אתרים על שמו, הנפקת בולים והטבעת מדליות), באתרי אינטרנט ממלכתיים, באמצעות חקיקה וביצירת קשר עם גופים ממלכתיים/לאומיים ושיתוף פעולה עימם. כמו כן יוזמת העמותה תערוכות ואירועים שנתיים שבהם מוענקים פרסים ומלגות על שם נבון.

דוגמאות להנצחה לאומית:

 • החלטת הממשלה מיום 24.12.17 להקים מיזם חינוכי, תרבותי ותיירותי שייקרא על שמו של יצחק נבון. המיזם יקדם ערכי לכידות חברתית, צמצום פערים בחברה וערבות הדדית.
 • תחנת הרכבת החדשה במתחם האומה בירושלים תיקרא ירושלים- יצחק נבון
 • שער יצחק נבון בבית הנשיא בירושלים
 • הנפקת בולים והטבעת מדליה ממשלתית
 • שמורת הטבע נאות קדומים תיקרא "נאות קדומים – מרכז יצחק נבון".

העמותה פועלת להנצחת שמו של יצחק נבון במגוון פרויקטים בערים, במועצות מקומיות ובמועצות אזוריות ברחבי הארץ, תוך כדי שימת דגש על שכונות, מבני חינוך, תרבות, פנאי וקהילה.

בין הפרויקטים הבולטים: בתי ספר, שכונות, רחובות, כיכרות, פארקים, גינות ומתקני ספורט.

לצפייה בהנצחות לחצו על הדגלונים במפת ההנצחות

הנצחה מורשת

העמותה להנצחת מורשת הנשיא החמישי יצחק נבון שואפת לשרטט את קווי המתאר של דמותו, לעמוד על ייחודיותו ועל מקומו החשוב בהתוויית ערכיה של המדינה בראשית דרכה, ובתוך כך לייצר שינוי בשיח החברתי בהשראתו.

 

מורשת ציבורית

"עלינו להזכיר לעצמנו ולדור הצעיר את הדוגמה של המוסר החברתי והאישי, ניקיון הכפיים וצניעות שאפיינו אותנו בעשורים הראשונים של המדינה, ובכך להסיר מהמילה פוליטיקה את הרבב שדבק בה, לעודד את הנוער להתעניין בה ולרצות לקחת בה חלק פעיל, כי אין דרך דמוקרטית אחרת לחולל שינוי אמיתי." (יצחק נבון, "כל הדרך" עמ' 419).

יצחק נבון זכור לכולם כאיש אשכולות, נשיא נערץ, שר חינוך מוערך ומחברו של המחזמר "בוסתן ספרדי". במשך שנים רבות של שירות הציבור רשם הישגים חשובים בתחום המדיני והציבורי והטביע חותמו בחיי הרוח והתרבות של מדינת ישראל.

העמותה להנצחת מורשת הנשיא החמישי יצחק נבון פועלת במגוון דרכים להנכיח את עשייתו הציבורית הענפה,  ולהציגה כמקור השראה לפוליטיקה ערכית ולמנהיגות החותרת להיטיב עם הציבור ולקדם את רווחתו.

העמותה מפיצה את כתביו של יצחק נבון; מעבדת סרטים ומחזות על אבני הדרך המכוננות בחייו; מקיימת הרצאות על אישיותו ופועלו, ומוציאה לפועל סיורים בעקבות דמותו של נבון.

 

 

 

מורשת תרבותית

העמותה פועלת להנצחתו של יצחק נבון באמצעות אירועים מסוגים שונים, כגון: כינוסים, מופעים, ימי עיון והרצאות, סיורים, מערכי לימוד וחידונים, ויוזמת הוצאה לאור של ספרים, הפקת סרטים והענקת פרסים ומלגות. העמותה מנציחה את שמו גם באמצעות מרכזים וגופים הקשורים לפועלו הנושאים את שמו. כמו כן, העמותה יוזמת ומשתתפת באירועי תרבות השופכים אור על דמותו של נבון כאיש תרבות, סופר ומחזאי.

האירועים מותאמים לעיקרי משנתו של הנשיא נבון, לאישיותו ולנושאים שהיו קרובים לליבו. אנו מאמינים כי בדרך זו ישפיעו מנהיגותו הייחודית ועשייתו הענפה על עיצוב המציאות של חיי כולנו, בוגרים וילדים כאחד.

מאז לכתו של הנשיא יצחק נבון התקיימו כ-150 אירועי תרבות מגוונים כמחווה לפועלו הציבורי ולתרומתו לתרבות הישראלית – מחזות, קונצרטים, מופעי מחול, פסטיבלי מספרי סיפורים, פסטיבלי לאדינו וכיוצא באלה.  להלן כמה דוגמאות:

דוגמאות להנצחת מורשת תרבותית:

 • פרס נשיא המדינה על שם יצחק נבון לשנת 2017
 • מלגות משרד המדע לנשים המתגוררות בפריפריה ע"ש יצחק נבון- מלגות לעידוד העשייה המחקרית של תלמידות מצטיינות הלומדות לתואר שלישי ופוסט דוקטורט בתחומי הפיזיקה, כימיה, ביולוגיה, מדעי הסביבה וההנדסה
 • אות "אביר הלאדינו" על שם יצחק נבון, אוניברסיטת בן גוריון שבנגב
 • אות יצחק נבון המוענק על ידי העמותה לאישיות נבחרת
 • חידון הלשון העברית ע"ש יצחק נבון, התקיים בתיאטרון ירושלים ב-22.12.2016
 • חידון ארץ ישראל ע"ש יצחק נבון – חידון שנתי אשר החל בשנת 2016 בקריית חינוך דרור
 • "חוגגים כל הדרך ליצחק נבון" – ערב לכבודו של יצחק נבון במסגרת פסטיבל מספרי סיפורים, תיאטרון גבעתיים
 • פסטיבל הלאדינו ע"ש יצחק נבון בתיאטרון הלאומי הבימה (פסטיבל שנתי)
 • יום הלאדינו הבין-לאומי על שם יצחק נבון – אירוע שנתי המאורגן על ידי הרשות הלאומית לתרבות הלאדינו
 • קונצרט שנתי לזכרו של יצחק נבון – פתיחת העונה של תזמורת האקדמיה למוזיקה ולמחול בירושלים
 • כנס השפה העברית "לשון בראשון" (כנס שנתי) – מושב לזכרו של יצחק נבון
 • ימי חלב ודבש (דיאס די לצ'ה אי מייל) על שם יצחק נבון, כינוס של דוברי הלאדינו ושוחרי השפה בים המלח. הכינוס נערך מדי שנה ומתקיים במשך ארבעה ימים בחמישה מחזורים בין החודשים ינואר-מרס

מורשת חינוכית

"יש להחזיר להשכלה הרחבה את כבודה האבוד ולהגביר את החינוך האמיתי, החינוך לערכים, לחתירה לשוויון, לכבוד האדם, לקדושת החיים, ולהורדת  מפלס השנאה לאחר." (יצחק נבון, "כל הדרך"' עמ' 419)

בראש ובראשונה היה יצחק נבון מורה ומחנך בישראל. הוא ראה חשיבות עליונה בהנחלת ידע והקניית השכלה לציבור מהפעוטון ועד החינוך הגבוה. הן כמורה הן כשר החינוך, סבר נבון כי בצד הלימודים העיוניים, על מערכת החינוך להטמיע בתלמידים ערכי יסוד בסיסיים: אמת, יושר, דיוק, כיבוד הזולת והשונה, התנדבות, כבוד למורשת ולמסורת והזדהות עם תולדות ישראל בעת החדשה.

לאור משנתו זו החליטה העמותה להנציח את הנשיא יצחק נבון במסגרת מערכת החינוך, בבתי ספר ובמגוון מוסדות חינוך, כדי להנחיל את מורשתו בקרב תלמידים צעירים ובוגרים כאחד ובקרב המורים והמחנכים בישראל.